Kraków odchudzanie - Medform
- sprawdź co słychać na naszym profilu

Rejestracja telefoniczna: w godzinach 9.00-18.00
+48 661 126 500

Żywieniowe bolączki mam małych dzieci

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego rozwoju dziecka nic więc dziwnego, że mamy mają wątpliwości czy sposób żywienia ich dziecka jest właściwy i często martwią się czy postępują słusznie. Spróbujmy rozwiać kilka wątpliwości dotyczących diety maluchów.

Ile zupki powinien zjeść półroczny maluch?

Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt ok. 120-150 ml zupy, są to jednak wyłącznie zalecenia, wiele zależy od apetytu dziecka, jeśli maluch zje mniej nie wpadaj w panikę, pamiętaj apetyt dziecka jest zmienny, w dodatku musi mieć czas na polubienie nowych produktów. Na początku zje niewiele nowości 2-3 łyżeczki, by z czasem zjeść wymaganą ilość.

Czy można posolić danie przygotowane dla niemowlęcia?

Absolutnie nie. Nawet jeśli wydaje ci się, że zupka jest mdła, nie dosalaj jej. Pamiętaj twoja wrażliwość na słony smak jest inna, przez lata uczyłaś się słonego smaku teraz aby danie było wystarczająco słone musisz posolić je więcej niż wtedy kiedy byłaś dzieckiem, zatem gdybyś kierowała się swoim odczuciem smaku z pewnością dodałabyś zbyt dużo soli.  Pamiętaj sól obciąża nerki, nie ma konieczności przyzwyczajania dziecka od maleńkości do słonych smaków.

Czy koniecznie trzeba podawać zupkę łyżeczką?

Zdecydowanie tak. Zupka podana przez butelkę musi być odpowiednio rzadka żeby dziecko mogło ją wypić, co powoduje że maluch musi  zjeść jej więcej aby dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych. Poza tym jedzenie przez butelkę oddala etap jedzenia łyżeczką, a więc stałych pokarmów. Im później zaczniesz karmić łyżeczką tym trudniej będzie ci potem nauczyć maluszka jedzenia stałych pokarmów. Nie obawiaj się ze dziecko będzie się krztusić, 5,6-miesięczne niemowlę z reguły dobrze sobie radzi z jedzenie z łyżeczki, a jeśli nawet taki sposób podania sprawi mu trudność wówczas rozcieńcz nieco zupkę, ale nie rezygnuj z jej podawania.

Czy dania ze słoiczka zawierają konserwanty?

Nie. Ich długa data przydatności do spożycia wynika z metod ich przygotowywania czyli np. z pasteryzacji, sama przecież przygotowując letnie przetwory stosujesz taką metodę, aby zimą móc cieszyć się smakami lata.

Czy niemowlę też musi mieć stale pory posiłków i nie może dostawać nic do jedzenia pomiędzy nimi?

W przypadku niemowląt reguły są nieco inne. Pamiętajmy, że dziecko dopiero uczy się nowych smaków, tekstury i konsystencji produktów i potraw, dlatego dobrze żeby maluch dostawał do rączki produkty do chrupania np. zwykłe chrupki kukurydziane, to sprzyja jego rozwojowi. Jeśli chcesz podać ciasteczko wybierz to przygotowane dla niemowląt, ciasteczka dla starszych dzieci nie są już pod szczególnym nadzorem i mogą się w nich znajdować sztuczne dodatki.

Żywienie małego dziecka istotnie różni się od diety dorosłych dodatkowo to co maluch otrzymuje do jedzenia wpływa na jego stan zdrowia zdrowie. 

Jeśli nie wiesz czy właściwie karmisz swoje dziecko, umów się na wizytę do dietetyka.

MEDFORM - Dietetyka pediatryczna Kraków 30-363 ul. Szafrana 5D/25,
Rejestracja: w godzinach 8.00-19.00
medform.rejestracja@gmail.com
+48 661 126 500
O Autorze

Leave a Reply

*

captcha *